The Australian must have viewing guide for PyeongChang

We have done the event time conversions for you from Korea to Oz and listed the viewing guide according to winter sport discipline and how and where to watch it so you won’t miss your favourite snow sport. Plus we’ve included the Australian athletes in each competition, so you can cheer for them by name.

How to watch the PyeongChang Olympics in Australia

Free

Seven are the rights holder broadcasters for 2018 and will be broadcasting live plus highlights on Channel 7, 7 mate and the Olympicson7 app and online pat seven.com.au/olympics for free.

Seven will deliver approximately 245 hours of broadcast television coverage across the 16 days of competition.

Daily live coverage begins at 1100 AEDT on weekdays and 1000 AEDT on weekends, until approximately 0130 AEDT the next day so you will not miss your favorite events.

Pay to watch

If you upgrade your access across iOS, Android, Web, tvOS and Fetch TV to the OlympicsOn7 Premium package for a one-off fee of $14.99* you will also receive:

  • Seven’s broadcast coverage in stunning HD.
  • Less commercial content, meaning you get to the action faster
  • Access premium content across eight connected devices – including six concurrently -meaning the whole family can enjoy the action.

*data charges apply except for eligible Optus mobile customers

The commentary team

Seven have employed Hamish McLachlan, Edwina Bartholomew, Mel McLaughlin and Jason Richardson as the anchors for the coverage with Mark Berretta, Tom Williams, Rachael Finch and Emma Davenport for, in the words of the press release, ‘colour and characters’. They also have Basil Zempilas (he called the Steven Bradbury event in Salt Lake City in 2002) and a number of summer Olympics and sports journalists.

Winter sports enthusiasts will be pleased to know there are a handful of specific snow sports experts in the mix including former winter Olympians Jacqui Cooper, Steph Prem, Katya Crema to offer some expert commentary.

An all-male lineup will anchor the front bar with Mick Molloy, Sam Pang and Andy Maher taking a humorous look at all things Winter Olympics, though we’re hoping they may invite some female guests. The Front Bar airs on February 8 at 9pm on 7, February 16 at 8.30pm on 7 and Saturday February 24.

Australian specific PyeongChang event calendar

We’ve created a calendar of Australian competitor specific events from February 9 to 25 here.

All times are Sydney Melbourne time (AEDT)

Freestyle skiing

Ski Moguls Women

Australians to watch: Britt Cox, Jakara Anthony, Claudia Guelli, Madii Himbury

9 February
Qualifications – noon

11 February
Qualifications 2 – 9.30pm
Final 1 – 11pm
Final 2 – 11.35pm
Medal final – 12.10am (February 12)
Ski Moguls Men

Australians to watch: Matt Graham, James Matheson, Brodie Summers, Rohan Chapman-Davies

Matt Graham Sochi Olympics
Matt Graham (AP Photo/Sergei Grits)

9 February
Qualifications – 1.45pm

12 February
Final 1 – 11pm
Final 2 – 11.35pm

Medal final – 12.10am (February 13)

Aerials women

Australians to watch: Lydia Lassila, Danielle Scott, Laura Peel, Samantha Wells

February 15
Qualifications 1 – 10.00pm
Qualifications 2 – 10.45pm

February 16
Final 1 – 10.00pm
Final 2 – 10.30pm

Medal final – 10.52pm

Mens aerials

Australians to watch: David Morris

February 17
Qualifications 1 – 10.00pm
Qualifications 2 – 10.45pm

February 18
Final 1 – 10.00pm
Final 2 – 10.29pm

Final 3 – 10.52pm

Mens Ski Slopestyle 

Australian to watch: Russ Henshaw

February 18
Qualifications 1 – midday
Qualifications 2 – 1.05pm
Final Run 1 – 3.15pm
Final Run 2 – 3.43pm
Final Run 3 – 4.11pm

Mens Ski Cross

Australians to watch: Anton Grimus

February 21
1.30pm – 4.35pm
Seeding – 1.30pm
1/8th finals 3.15pm – 3.43pm
Quarterfinals – 3.50pm – 4.02pm
Semifinals – 4.14pm – 4.18pm
Small final – 4.30pm

Super final – 4.35pm

Womens Ski Cross

Australians to watch: Sami Kennedy-Sim

February 23
Seeding – 1:30pm
1/8 finals – 3:15pm to 3:43pm
Quarterfinals – 3:50pm to 4:02pm
Semifinal 1 – 4:14pm
Semifinal 2 – 4:30pm
Medal final – 4:35pm

Snowboard

Mens Snowboard Cross

Australians to watch: Jarryd Hughes, Adam Lambert, Alex Pullin, Cameron Bolton

Alex Pullin
Alex Pullin (AAP Image/Paul Miller)

February 15
Seeding – 1pm
1/8 finals – 3:30pm – 3:58pm
Quarterfinals – 4:04pm – 4:16pm
Semifinal 1 – 4:25pm
Semifinal 2 – 4:29pm
Medal final – 4:45pm

Womens Snowboard Cross

Australians to watch: Belle Brockhoff

February 16
Qualification – 12noon
Quarterfinals – 2:15pm – 2:27pm
Semifinal 1 – 2:36pm
Semifinal 2 – 2:40pm
Medal final – 2:56pm

Womens Slopestyle

Australians to watch: Tess Coady, Jessica Rich

February 11
Qualification – 3:30pm

February 12
Final run 1- 12noon
Final run 2 – 12:33pm
Medal final – 1:06pm

Womens BigAir

Australians to watch: Tess Coady, Jessica Rich

February 19
Qualifiers – 11:30am – 2:03pm

February 23
Final run 1 – 11:30am
Final run 2 – 12noon
Final run 3 (medal) – 12:30pm

Womens Halfpipe

Australians to watch: Emily Arthur, Holly Crawford

February 12
Qualifications – 3:30pm – 4:17pm

February 13
Final run 1 – 12noon
Final run 2 – 12:30pm
Final run 3 (medal) – 1pm

Mens Halfpipe

Australians to watch: Nate Johnstone, Scott James, Kent Callister

Scotty James EPA/JENS BUETTNER

February 13
Qualifications – 3pm – 3:56pm

February 14
Final run 1 – 12:30pm
Final run 2 – 1pm
Final run 3 (medal) – 1:30pm

Alpine skiing

Mens giant slalom

Australians to watch: Harry Laidlaw, Dominic Demschar

February 18
Run 1 – 12:15pm
Run 2 (medal) – 3:45pm

Mens Slalom

Australians to watch: Harry Laidlow, Dominic Demschar

February 22
Run 1 – 12:15pm
Run 2 (medal) – 3:45pm

Womens Slalom

Australians to watch: Greta Small

February 14
Run 1 – 12:15pm
Run 2 (medal) – 3:45pm

Womens Giant Slalom

Australians to watch: Greta Small

February 12
Run 1 – 12:15pm
Run 2 (medal) – 3:45pm

Womens Downhill

Australians to watch: Greta Small

February 18
First training – 1pm

February 19
Second training – 1pm

February 20
Third training – 1pm

February 21
Medal event – 1pm

Womens Super-G

Australians to watch: Greta Small

February 17
Medal event – 1pm

Womens Super Combined

Australians to watch: Greta Small

February 23
Medal event – 4:30pm

Bobsleigh

Mens 4man

Australians to watch: Lachlan Reidy, Hayden Smith, David Mari, Lucas Mata

February 24
Heat 1 – 11:30am
Heat 2 – 12:40pm

February 25
Heat 3 – 11:30am
Heat 4 (medal)- 12:40pm

Mens 2man

Australians to watch: David Mari, Lucas Mata

February 18
Heat 1 – 10:05pm
Heat 2 – 11:30pm

February 19
Heat 3 – 10:15pm
Heat 4 (Medal) – 11:35pm

Figure skating

Pair

Australians to watch: Harley Windsor, Ekaterina Alexandovskaya

Ekaterina Alexandrovskaya and Harley Windsor of Australia perform during the Junior Pairs Free Skating of the ISU World Junior Figure Skating Championships at Taipei Arena in Taipei, Taiwan, 17 March 2017. EPA/RITCHIE B. TONGO

February 15
Medal event – 12:30pm

Womens figure skating

Australians to watch: Kailani Crane

February 23
Medal event – 12noon

Mens figure skating

Australians to watch: Brendan Kerry

February 17
Medal event – 12noon

Luge

Luge

Australians to watch: Alexander Ferlazzo

February 10
Run 1 – 9:10pm
Run 2 – Thereafter

February 11
Run 3 – 10pm
Run 4 (medal) – Thereafter

Short track skating

Womens 1000m

Australians to watch: Deanna Lockett

February 14
Medal event – 9pm

Womens 1500m

Australians to watch: Deanna Lockett

February 12
Medal event – 11:30pm

Mens 500m

Australians to watch: Andy Jung

February 19
Medal event – 10:53pm

Mens 1500m

Australians to watch: Andy Jung

February 13
Medal event – 10pm

Skeleton

Mens skeleton

Australians to watch: John Farrow

February 15
Heat 1 – 12noon
Heat 2 – 1:20pm

February 16
Heat 3 – 11:30am
Heat 4 (medal) – 12:45pm

Womens skeleton

Australians to watch: Jaclyn Narracott

February 16
Heat 1 – 10:20pm
Heat 2 – 11:20pm

February 17
Heat 3 – 10:20pm
Heat 4 (medal) – 11:30pm

Speed skating

Daniel Greig
Daniel Greig Photo Credit AAP
Mens 500m

Australians to watch: Daniel Greig

February 19
Medal event – 10:53pm

Mens 1000m

Australians to watch: Daniel Greig

February 23
Medal event – 9pm

Cross country skiing

Womens 15km skiathlon

Australians to watch: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Jessica Yeaton, Casey Wright

February 10
Medal event – 6:15pm

Womens Sprint

Australians to watch: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Jessica Yeaton, Casey Wright

February 13
Qualification – 7:30pm
Quarterfinals – 10pm – 10:20pm
Semifinal 1 – 10:55pm
Semifinal 2 – 11:00pm
Medal final – 11:25pm

Womens 10km Free

Australians to watch: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Jessica Yeaton, Casey Wright

February 15
Medal event – 5:30pm

Womens Team Sprint

Australians to watch: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Jessica Yeaton, Casey Wright

February 21
Semifinal 1 – 7pm
Semifinal 2 – 7:20pm
Medal final – 9pm

Womens 50km Mass Start

Australians to watch: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Jessica Yeaton, Casey Wright

February 25
Medal event – 5:15pm

Mens 30km Skiathlon

Australians to watch: Callum Watson, Phillip Bellingham

February 11
Medal event – 5:15pm

Mens Sprint

Australians to watch: Callum Watson, Phillip Bellingham

February 13
Qualification – 8:05pm
Quarterfinals – 10:25pm – 10:49pm
Semifinal 1 – 11:05pm
Semifinal 2 – 11:11pm
Medal final – 11:34pm

Mens 15km Free

Australians to watch: Callum Watson, Phillip Bellingham

February 15
Medal event – 5:00pm

Mens Team Sprint

Australians to watch: Callum Watson, Phillip Bellingham

February 21
Semifinal 1 – 7:44pm
Semifinal 2 – 8:07pm
Medal final – 9:30pm

Mens 50km Mass Start

Australians to watch: Callum Watson, Phillip Bellingham

February 24
Medal event – 4:00pm

For the full competition schedule, click here.

SHARE
Rachael Oakes-Ash is the name behind @misssnowitall and the founder of SnowsBest.com. A long time travel and lifestyle journalist and ski writer, she's been published in ESPN, TIME, Wallpaper*, Action Asia, Inside Sport, Australian Financial Review, Emirates Open Skies, Conde Nast Traveler and more. She was the Fairfax snow blogger from 2007 to 2017, a former columnist for Mountainwatch and the Southern Hemisphere editor for OnTheSnow. Rachael is also a documentary producer, author, radio announcer and humorist.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here